reklama

Biele strapce, ktoré si podmanili svet

Niektorí tvrdia, že sa vo svete dnes vyrába víno z 1368 muštových odrôd. Zaručene ich ale existuje viac. Len Gruzínsko, kolíska vinárstva, sa pýši viac než 500 odrodami. Lenže odrody vína, ktoré svetový trh zaplavili, by sme zrátali na prstoch jednej ruky. Čo sa týka bielych vín, v európskom prostredí kraľujú dvaja spriaznení potomkovia prastarej odrody Heunisch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Biely kohút od Rhôny

Chardonnay je odroda pochádzajúca z Burgundska. Zrodila sa prirodzenou cestou, krížením odrôd Rulandské modré a Heunisch. Do západnej Európy priniesli Heunisch Huni, ktorí ju začali hojne pestovať, pretože poskytovala bohaté výnosy. Lenže víno bolo príliš ľahké a riedke. Šťastnou náhodou sa mu do cesty priplietlo Rulandské modré, ktorému tak vďačíme za otcovstvo jednej z najakostnejších odrôd bieleho vína.

V súčastnosti sa jedná o módnu a vyhľadávanú bielu odrodu. Pre Burgundsko je to kľúčová odroda, ktorá v oblasti Chablis rodí na ťažkých vápenatých íloch svetoznáme vína. Rovnako v Champagne, na kriedových pôdach, dáva základ šampanským vínam. V ére globalizácie ani vinič nepozná hranice, a tak sa Chardonnay už vo veľkom rozšírilo do Kalifornie, Južnej Ameriky, Austrálie, na Nový Zéland alebo do južnej Afriky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prejav výsledného bieleho vína zo Chardonnay sa výrazne mení podľa klimatických a pôdnych podmienok. V oblastiach s chladnejšími podmienkami vznikajú vína plné dojmov, ale s úzkou štruktúrou a často mávajú oceľovú kyselinu. Z ťažkých pôd sa do vína dostáva minerálny charakter a niekedy sa vo vôni prejavujú zelené tóny. Také víno, napríklad práve z oblasti Chablis, dosiahne optimálnej zrelosti po ôsmych až desiatich rokoch. Správne pestované Chardonnay dáva vína voňajúce po zelených jablkách, ktoré sa po vyzretí menia na vôňu agátu a hrušiek, citrónu a grapefruitu, ale aj medu a lieskových orieškov. Ak je víno uložené do sudu barrique, prejavuje sa arómou pečenej hrianky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V teplých klimatických zónach sa odroda Chardonnay vyznačuje skôr tropickými tónmi. Objavuje sa vôňa manga, smotany, banánov, ananásu, žltého melónu, alebo tiež medu a karamelu. Biele vína takéhoto typu, z oblastí Austrálie alebo južnej Afriky, dozrievajú omnoho rýchlejšie, a svoje optimum dosahujú medzi tretím a piatym rokom.

Odroda Chardonnay skrátka ponúka mnoho. Z veľkej časti môže ísť o radovú produkciu určenú na každodenné popíjanie. Ale jeho skutočnú tvár poznáme až vtedy, keď siahneme po kúsku, ktorého hrozno pochádza z polôh, ktoré odrode najviac prospievajú. Ostražitý sa oplatí byť pri vínach barrique, pretože použitie tohto malého dubového sudu môže byť zneužívané aj na zahľadenie jeho nedostatkov. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nemecký bratranec od Rýna

Ryzlink rýnsky sa v Nemecku pestuje najmenej od roku 1435. Dlho však nebola táto odroda populárna, najmä preto, že sa jej hrozno zbieralo príliš skoro spoločne s ostatnými odrodami. Až neskôr, koncom 18. storočia, poznali mnísi z benediktínskeho kláštora v Johannisbergu v Porýnsku, v čom sa skrýva tajomné bohatstvo vín z Ryzlingu rýnskeho. Keď sa roku 1775 chystali na vinobranie, mnísi stále nemali povolenie na zber. Poslíček sa k nim od priora z Fuldy dostal až s veľkým meškaním, a tak začali mnísi zbierať hrozno, keď už bolo napadnuté ušľachtilou plesňou. Zdravé hrozno spracovali oddelene od nahnilého. Lenže výsledné biele víno z napadnutých strapcov všetkých ohromilo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Až v modernej dobe sa genetickými štúdiami zistilo, že Ryzling rýnsky pochádza, rovnako ako jeho francúzsky príbuzný, z prirodzeného kríženia odrody Heunisch. V tomto prípade sa o nový prírastok postaral rozsievač Tramínu. Postupom času sa „ryňák“ prudko rozšíril a každý kraj si ho prisvojil svojim názvom. Vo Francúzsku mu hovoria Petit Riesling, Maďari ho volajú Rajnaj Rizling, Chorváti Graševina, a Česi mu kedysi hovorievali Starosvětské.

Ide o odrodu známu pre svoju odolnosť voči mrazom a hubovým ochoreniam. Našťastie nie je až taká tvrdohlavá, aby v polohách s častými jesennými hmlami odolala dotykom ušľachtilej plesne, ktorá preniká do vyzretých bobúľ a vyzdvihuje jej podmanivý charakter. Ryzling rýnsky je odroda, ktorá si potrpí na južne orientované, svahovité polohy, ktoré majú dobrú výhrevnosť. Presvedčivým dôkazom sú biele vína z oblasti Mosel v Nemecku. Kľukatá rieka Mosela tu vymyla zákutia, z ktorých stúpajú takmer kolmé svahy a vystavujú podložie viniča priamym slnečným lúčom.

Ryzling rýnsky je charakterné a robustné víno. Oblieka sa do zelenožltej, vyzretejšie kúsky do zlatavej až jantárovej farby. Keď ponúka ovocné vôňe, odhaľujú sa v ňom tóny broskýň, nezrelého jablka, citrónovej kôry, duly, alebo ananásu a marhule. Ale môžu byť aj korenisté, minerálne, zemité až dymové. Ak narazíte na vína, ktoré si nejaký ten rôčik poležali v pivnici, môžu vás prekvapiť marcipánom, mandľami či hrozienkami. A v niektorých prípadoch zaváňa ryňák aj petrolejom.

Bola by škoda domnievať sa, že Ryzling rýnsky je zaujímavý len vo svojej sladkej, výberovej podobe. Jeho všestrannosť a komplexnosť sa vyrovná vínam zo Chardonnay. Títo dvaja králi vín sú tak nesúmerní, že ich treba chápať v ich jedinečnosti. Hovorí sa, že Chardonnay je obľúbené, pretože je natoľko neutrálne, že nikoho neurazí. Ryzling rýnsky je naopak tak vtieravý, že dokáže až odradiť. Napriek tomu si obaja velikáni dlhodobo udržiavajú zástupy svojich fanúškov.

Dodo Michálek

Dodo Michálek

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Európa a víno. Politika a kultúra. Presvedčený Európan, vášnivý gurmán a zvedavý cestovateľ po kútoch starého kontinentu. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu