Eurovolebný bolehlav - víno už radšej bez síry

Autor: Dodo Michálek | 29.5.2014 o 12:46 | (upravené 15.6.2014 o 11:36) Karma článku: 1,70 | Prečítané:  218x

Cez víkend sa odohrali voľby, ktoré pre nás na Slovensku vlastne neboli. "Nerozumiem, prečo vôbec niekto išiel voliť. Tých ničotných 13 poslancov predsa aj tak nemá žiadnu právomoc. Navyše ich legitimita zodpovedá úbohým 13 percentám. Aká príznačne nešťastná symbolika," mohol si zahromžiť nejeden "volič"...

Takéto úvahy sa asi mihali v hlavách mnohých. Možno aj tých, ktorí si na kvalite vína pri "oslavách" svojho preferenčného hlasu dali záležať. Po zvážení výsledkov eurovolieb a prehltnutí paralenu proti post-traumatickým bolestiam je čas aj na krátke zamyslenie. Deje sa v Európe niečo zásadné? Záleží nám na tom, že sme sa raz rozhodli tam patriť?

Na výsledkoch sú šokujúce hlavne dva javy: vysoká neúčasť voličov a vysoká účasť radikálnych pravicových strán. Zdá sa, že oba fenomény spoju nejak súvisia.

Slovensko sa chcelo Európe predviesť, a naozaj sa nám to aj vydarilo. Takýto "úspech" nezaznamenali ešte ani v Mali, kde mávajú celosvetovo najnižšiu účasť na voľbách. Všeobecne sa voľby považujú za jeden z nástrojov, ako ovplyvňovať verejné dianie vo svojej krajine. Pred desiatimi rokmi sme sa rozhodli byť aj Európanmi. Takže našou krajinou je aj Európa. Ak sa nám už v našej krajine demokracia nepáči, dohodnime sa radšej na jednom osvietenom panovníkovi, a na veky vekov môžeme sedieť pri piecke a šúchať nohami.

Pravicoví radikáli majú hlasné riešenia a začína ich byť počuť. Voličov znovu oslovujú vyhlásenia adresované proti národnostným a náboženským menšinám, alebo voči štruktúre systému, v ktorom žijeme. Aj napriek tomu, že menšiny a migranti stále nie sú (a ani nič nenasvedčuje tomu, že by mali v blízkej dobe byť) tými, ktorí by boli zásadne zodpovední za plnosť našich peňaženiek a radosť našich duší. Systém, v ktorom sme sa rozhodli žiť, to je ekonomická únia s politickými prvkami. Prvotným cieľom tejto únie bolo vytvoriť priestor, v ktorom by si silní nešlapali na kurie oká, a aby medzi slabými neboli hľadaní vinníci. Keď dnes niekto apeluje na rozklad európskych štruktúr, žiada aj narušenie záruk mieru. 

Vlna nespokojnosti, ktorá sa valí Európou má určite svoje dôvody. Či už sú to dôsledky ekonomickej krízy, nedôvera v kredibilitu európskych inštitúcií, alebo relevanciu európskych politík. Ale jej príčiny nie sú také jednoduché, ako vysoké dávky síry vo víne. V takom prípade by bolo jednoduchým riešením piť vína prírodné. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďme pripravení na všetko. Aj na Trumpa

Buď ho nahradí Mike Pence, alebo bude hviezdiť vo vlastnej reality show.

SVET

Urážky, samochvála a bez plánu. Kam dovedie USA trumpizmus

Medzi republikánmi už neplatí konsenzus z Reaganovej éry.


Už ste čítali?